نمایشگاه شناخت هنر نقاشی
" هنر جهانی مدیون سرزمین ماست." مقام معظم رهبری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شیما بختیاری
نویسندگان
نظرسنجی
میزان رضایت شما از وبلاگ در چه سطحی است؟
واقعا سه میلیارد تومان برای نقاشی از سهراب سپهری زیاد است و نماد تجمل‌گرایی ست؟

پاسخ حسین هاشم پور

یک

گران ترین اثر دنیا که سال گذشته میلادی برای نقاشی از پل گوگن پرداخت شد 300 میلیون دلار چکش خورد که گمانه زنی های رسانه ای می گوید دولت قطر آن را خریده است، یعنی گران ترین اثر هنری در ایران با دلار فعلی، که هفتم خرداد در پنجمین حراج تهران به قیمت سه میلیارد تومان به ثبت رسید، یک سیصدم گران ترین اثر به فروش رسیده در دنیاست؛ برخی ممکن است این مقایسه را نادرست تلقی کنند، سهراب کجا، پل گوگن و مونش و پیکاسو کجا؟ اما چینی ها در همین دو دهه این گونه فکر نکرده اند و امروزه از ده نقاش پرفروش زنده معاصر، سه نفر چینی هستند؛ البته مثلا فوتبالیست های ما هم این گونه فکر نمی کنند اگر کیفیت کارشان نقد شود که چرا مثل مسی یا رونالدو بازی نمی کنند، حرفتان تمام نشده می گویند دستمزد مسی و امکانات رونالدو را به من داده اید که چنین انتظاری دارید؟ مشابه این مقایسه ها در باقی مشاغل هم هست، از کارمند تا راننده اتوبوس... مدام در حال ارزیابی درآمدهای خود با ترازهای نخست دنیا هستند، اگر هیچ یک از این سنجش ها خود بزرگ بینی نیست، غفلت از اینگونه مقایسه ها در قیمت آثار هنری که بخشی ماندگار از هویت فرهنگی ماست به یقین خودکم بینی ست.

دو

قاعده برندسازی مولفه هایی جهانی دارد که ارزش مالی بخشی از آن است؛ هزینه های هنگفت هالیوود و گرانی مبهوت کننده گنجینه های هنر کلاسیک اروپا از همین منظر قابل ارزیابی ست؛ تجارت آثار هنری فقط داد و ستد پول نیست، تبادل ارزش ها و باورهایی را میسر می سازد که با هیچ مبلغی قابل انتقال نیست و هنر ایران چنین پتانسیلی را داراست؛ مرور گران ترین آثار حراج تهران نشان می دهد آثاری منبعث از فطرت انسانی، حاوی ارزش های این سرزمین توسط خریداران گرامی داشته شده اند؛ از همین روست که باید آرزو داشت آثار بزرگان هنر ایران به میلیون دلارها برسد و کلکسیونرهایی فرای خاورمیانه برای خریدشان رقابت کنند؛ در همین راستا حراج تهران در اقدامی اقناعی که مرسوم حراجی ها نیست، برخی از خریدارانی که مایل هستند را معرفی می کند‌: در این دوره تا این لحظه بانک های پاسارگاد و گردشگری و نیز دوسالانه نقاشی دامون فر؛ این راهکار قدمی خوب در جهت باورپذیری افکار عمومی ست که می تواند پشتوانه برندسازی در عرصه بین الملل تلقی شود.

سه

اگر آثار بزرگان هنر ایران اندر خم اعداد کوچک بماند، سه هزار دانشجوی هنر که هر سال از مراکز آکادمیک فارغ التحصیل می شوند چگونه از راه هنر امرار معاش کنند؟ ارزش افزوده آثار هنری در پنج دوره حراج تهران می گوید اگر فرهنگ سازی و تبلیغات درست صورت پذیرد هنرمند ایرانی می تواند از راه هنرش زندگی و حتی برای اقتصاد ملی، ارزآوری کند؛ باید الفبای این تجارت نوظهور را به کلکسیونرهای نوآمده آموخت تا با سرمایه گذاری روی جوان ها، مارکت هنر در زیرساختش تغییر معنادار کند؛ اینگونه فضاها را باید انجمن های تجسمی، گالری داران و دیگر نهادهای مرتبط تعریف کنند.

چهار

حراج تهران موفق است این را هم آمار می گوید که نسبت به فروش دو میلیاردی دوره نخست، حائز رشد 1250 درصدی است و هم اتفاقا نقدها؛ نقد شدن از دیده شدن می آید، اما نقدهای منتشر شده در این باب عمدتا نشانی درست نمی دهند؛ برخی شان حتی قواعد اولیه حراج را نمی دانند و ایراداتی می گیرند که اصلا وارد نیست، مثلا اینکه حراج باید فراخوان بدهد!
در عین حال چندین هزار هنرمندی که به طور مستقیم در این حراجی حضور نیافته اند، حق دارند بپرسند چرا من نه؟ این دوستان، حراج تهران را یک بنیاد دولتی تصور می کنند که باید حق شان را ادا کند، برخی معتقدند جایگاه شخصی دکتر علیرضا سمیع آذر و کوشش هایش در موزه هنرهای معاصر و بعد آن، به چنین انتظاراتی دامن زده است؛ این نقدها همیشه خواهند بود زیرا بدیهی ست حراج تهران به هیچ وجه توان پاسخگویی به این حجم مطالبه حضور را ندارد، این در حالی ست که برای تضمین فروش، تامین انبوه هزینه ها و خلق رکوردهایی که در دنیای هنر برای مارکت ایران برندسازی کند مجبور است آثار دستکم 50 هنرمند شاخص را پیاپی در خود بگنجاند، و حتی برای دستیابی به ارقام بزرگتر از هر استادی حداقل دو کار روی میز حراج پیشنهاد دهد.

پنجم

حراج تهران همچنان یک پدیده نوظهور برای ما ایرانیان است، لذا اگر هنرمندانی تحت تاثیر قیمت های هیجانی حراج، قیمت آثار خود را گم می کنند و ناگهان اعدادی عجیب غریب پیشنهاد می دهند به مرور متوجه و به اصلاح برمی آیند؛ رفته رفته برخی که آثارشان در گالری ها هم فروش نمی رود توقع نخواهند داشت به حراج راه یابند؛ رویکرد فرهنگی حراج تهران مثل ارائه آثار اساتید کلاسیک و یا حضور طیف های اندیشگی و سبک های بسیار متنوع نادیده نمی ماند؛ انرژی حاصل از رونق حراج به اقتصاد هنر کتمان نمی شود؛ بزرگتر شدن شعاع دایره بازار هنر اعم از خریدار و فروشنده باور خواهد شد... به یقین، در پنج سال دوم ثمرات حراج تهران بیشتر روشن می شود.

منیع : www.honaronline.ir

نوع مطلب : مطالب خواندنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

گالری شکوه عصر جمعه بیست و یکم خرداد ماه 95 میزبان نمایشگاه نقاشی‌های ˝پانته آ بغدادی˝ خواهد بود.

"شکاف" عنوان این نمایشگاه است که بغدادی تعداد 15 اثر رنگ روغن بر روی بوم که کوچک‌ترین آن 60×60 سانتی متر و بزرگ‌ترینش 110×240 سانتی متر است را در معرض تماشای عموم قرار می‌دهد.

هنرمند در این نمایشگاه با به تصویر کشیدن فیگورها و پرتره‌های انسان معاصر همراه نقشه‌های زمین شناسی، حصار و میله ، نقوش سنتی و مهرها محدودیت‌هایی که همواره گریبانگیر اوست و مانع فعالیت و پیشرفتش می‌شود را بر روی بوم انعکاس داده است.

وی در واقع در این آثار سعی در بیان این مطلب دارد که محیط ، اطراف و شرایط تا اندازه زیادی بر روی انسان‌ها تأثیر گذار است مانند آبی در لیوان می‌ماند که شکل ظرف و قالب خود را گرفته است. پالت رنگی او در نقاشی‌هایش بر اساس احساساتش شکل گرفته، در بعضی آثار از رنگ‌های تند ایرانی و در بعضی دیگر رنگ‌هایی پخته و محو بکار برده است.

پانته آ بغدادی متولد 1360 است. او کارشناسی ارشد مهندسی معماری از دانشگاه آزاد تهران دارد. بغدادی تا کنون در یک نمایشگاه گروهی و انفرادی حضور داشته است. "شکاف" دومین نمایشگاه انفرادی وی محسوب می‌شود.

گفتنی ست، نمایشگاه نقاشی "شکاف " تا تاریخ یکم تیرماه در گالری شکوه واقع در خیابان فرمانیه،بلوار اندرزگو،خیابان امیر نوری، پلاک 19 دایر است وعلاقمندان می‌توانند همه روزه (به جز پنجشنبه‌ها و تعطیلات رسمی) از ساعت 17 الی 21 از این آثار دیدن نمایند.

 منبع : www.honaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 مسابقه  طراحی BASF در این دوره با یک رویکرد جدید با موضوع "طراحی کن، دوستش داشته‌باش، آن را زندگی کن" برگزار می‌شود. موضوع این دوره از مسایل شهری درمورد سبک زندگی،خانه، ماشین و وسایل و ورزش‌هایی که ما انجام می‌دهیم، تاثیر می‌پذیرد.

شرکت در این رویداد هنری برای تمامی طراحان با هر ملیتی آزاد است. آثار باید اورژینال بوده و قبلا منتشر نشده یا در مسابقات بین‌المللی ثبت نشده باشند.

گفتنی است هیئت داوران پس از بررسی آثار اسامی برندگان را در سپتامبر 2016 اعلام می‌نماید و به نفر اول هزینه مسافرت به آلمان و مبلغ 20000 دلار، نفر دوم 10000 دلار و به نفر سوم 5000 دلار به عنوان جایزه اهدا می‌نماید.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار حداکثر تا 31 جولای 2016 (10 مردادماه سال جاری) به سایت https://www.basf.com/en.html مراجعه نمایند.

  منبع : www.honaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
حراجی کریستی در لندن تعدادی از نقاشی‌های هنرمندان بزرگی چون پابلو پیکاسو را حراج می‌کند.

دو نقاشی طبیعت بی‌جان اثر پابلو پیکاسو در یک حراجی در لندن برای فروش عرضه می‌شوند. پیکاسو این دو اثر را در یک روز نقاشی کرده است.

چند اثر از آمادئو مودیلیانی، کلود مونه، واسیلی کاندینسکی و پل کله، آثار دیگری هستند که در این حراجی عرضه می‌شوند.

پیکاسو این نقاشی‌ها را روز 29 دسامبر سال 1946 کشیده است. پیش‌بینی می‌شود که این تابلوها هر کدام به قیمتی بین 2.9 تا 4.3 میلیون دلار فروخته شود. این حراجی 22 ژوئن برگزار خواهد شد.

رئیس دپارتمان هنر امپرسیونیست و مدرن حراجی کریستی در لندن گفت: «کمتر پیش می‌آید یک جفت نقاشی که هر دو همزمان در یک روز کشیده شده‌اند را ببینیم. این موضوع بینشی فوق‌العاده از چگونگی کارکردن این هنرمند به دست ما می‌دهد.»

جدای از آثار پیکاسو، مهم‌ترین اثری که در این حراجی عرضه می‌شود، تابلوی « Madame Hanka Zborowska» اثر مودیلیانی است که پیش‌بینی می‌شود بین 7 تا 10 میلیون دلار فروخته شود.

منبع : www.khabaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


فستیوال بین المللی کارتون و ادبیات طنز رومانی از تاریخ 18 تا 20 تیر ماه سال جاری برگزار می‌شود.

موضوع این جشنواره "یک لقمه از طنز" است و هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر تا 2 اثر به فستیوال ارسال نماید. آثار ارسالی باید اصل و بعد از تاریخ اول ژانویه 2015 خلق شده باشند. تکنیک اجرای آثار نیز آزاد است.

شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را به دو صورت ایمیل و از طریق پست ارسال نمایند، اندازه آثاری که از طریق ایمیل فرستاده می‌شوند می‌بایست حداقل 1600 در 1200 پیکسل باشند و در فرمت JPG ارائه گردد.

آثاری که از طریق پست فرستاده می‌شوند باید در اندازه A3 باشند. همراه آثار باید بیوگرافی مختصر هنرمند، فرم ثبت نام، عکس و یا کاریکاتور هنرمند نیز ارسال شود، عکس و یا کاریکاتور هنرمند باید 6 در 9 سانتیمتر باشد.

گفتنی است هیئت داوران پس از بررسی آثار به نفر اول 500 یورو، نفر دوم 300 یورو و نفر سوم 200 یورو و جایزه George Gavrilean به ارزش 200 یورو به منتخبین اهدا می‌کند. ضمنا نتایج جشنواره روز چهارشنبه 16 تیر ماه اعلام خواهد شد.

علاقمندان می‌بایست آثار خود را حداکثر تا تاریخ شنبه 5 تیر ماه 1395 به جشنواره به نشانی‌های زیر ارسال نمایند.

آدرس ایمیل: umorlahumor@gmail.com

آدرس پستی:
Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina,
Piata Republicii, nr. 2,
725300 - Gura Humorului, judetul
Suceava, România
 

منبع :  www.hinaronline.ir


نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :این نقاش مشهور پاکت سیگار را متریال آثار هنری خود کرده است.

بهرام دبیری یکی از چهره‌های باسابقه عرصه هنرهای تجسمی کشور هنرمندی است که اواخر سال گذشته نمایشگاهی نامتعارف از آثارش را در گالری زیرپله به نمایش گذاشت.

در این نمایشگاه مجموعه‎ای از 50 پاکت سیگار که بهرام دبیری آنها را با تصاویر دلخواه خود تزیین کرده بود، در معرض دید علاقمندان قرار گرفت. این تصاویر که بریده‎هایی از تصاویر، انسان، گل‎ها، میوه‎ها، حیوانات و ...بودند به صورت کولاژ روی پاکت سیگار چسبانده شده بودند.

آنچه در فضای "زیرپله" به نمایش درآمد با نقاشی‌های دبیری که معمولا مضامین اساطیری داشته و به سوی ریشه‌ها و میراث تصویری ایران گرایش دارند متفاوت بود، آثاری که در این مجموعه به نمایش گذاشته شد، دریافت ذهنی این هنرمند از محیط پیرامون اوست و می‌تواند در روز جهانی بدون دخانیات پیشنهادی باشد تا آخرین بسته سیگار خود را به صورت یک اثر هنری درآورده و آن را همواره برای خود نگه دارید.

منبع : www.honaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جشنواره بین‌المللی کارتون امنیت جاده ها – روسیه 2016 برگزار می‌شود.

این جشنواره به منظور پیشگیری از جرایم در حوزه ترافیک و کاهش شدت پیامدهای آنها، آشنایی رانندگان با قوانین جاده‌ها، مهارت یافتن در رانندگی بی‌خطر، احترام به یکدیگر و نظم و انظباط در جاده‌ها و تلاش برای ایمنی راه‌ها با استفاده از نیروهای پلیس، هنرمندان و فعالان فرهنگی در قالب طنز برگزار می‌شود.

جشنواره در 2 بخش بزرگسالان و نوجوانان برگزار خواهد شد و ابعاد آثار ارسالی باید A4 بوده و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. ضمنا تکنیک اجرای آثار نیز آزاد است. آثار باید با فرمت JPG و اندازه آن بیش از 3 MB نبوده و با وضوح 300 DPI ارائه شوند. به افراد برگزیده در هر بخش جوایزی نیز اعطا خواهد شد.

علاقمندان می‌بایست آثار خود را به همراه مشخصات کامل و بیوگرافی مختصر حداکثر تا تاریخ جمعه 21 خرداد 1395 به نشانی gibdd72-konkurs@mail.ru ایمیل کنند و جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://vk.com/karikatura_bdd مراجعه نمایید.

منبع www.honaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ناصر هوشمند وزیری هنرمند مجسمه‌ساز که سال‌هاست در غاری در لواسان زندگی و به هنرنمایی می‌پردازد، یادمانی برای زنده‌یاد محمدعلی اینالو خلق کرد.

غار موزه وزیری این روزها میزبان دانش  آموختگان موسسه "طبیعت" است و به همین مناسبت این استاد مجسمه‌ساز اثری را به یاد زنده یاد محمد علی اینانلو خلق و به نمایش گذاشت.

ناصر هوشمند وزیری استاد مجسمه‌ساز از سال 84 با کندن کوهی در لواسان غار موزه وزیری را در زمینی به مساحت 1000 متر مربع احداث کرد که اولین غار موزه خصوصی ایران است.

او در طی این سال‌ها، دالان‌هایی را در جهت به نمایش گذاشتن آثارش در دل کوه حفاری کرد که هنوز در حال توسعه و تکمیل است. آثار این استاد مجسمه‌ساز  هر کدام بیانگر داستان‌های شاهنامه فردوسی و فولکلور ایرانی است.

این غار موزه شامل بخش‌های نمایشگاهی، بخش کارگاهی، صنایع دستی، آموزشی و نگارخانه است. این مجموعه تنها موزه ای است که در آن مراجعه کنندگان می توانند آزادانه گردش و عکاسی نمایند و دانشجویان رشته هنر می توانند مستقیما از استاد ایده گرفته و کار ورزی نمایند. استاد وزیری در مدت بازدید علاقمندان، در مورد آثارش توضیحات لازم را ارائه و سعی در اشائه فرهنگ و هنر اصیل ایرانی در بین بازدیدکنندگان می‌نماید.

منبع : www.honaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سیزدهمین جایزه بین‌المللی طراحی Art zept 2016 ایتالیا برگزار می‌شود.

در محیط پیرامون ما چیزهای با ارزش زیادی است که ارزش مادی یا غیرمادی دارند، اشیاء با ارزش مثل جواهرات، پول یا طلا در بانک‌ها و اماکن امن نگهداری می‌شوند اما برخی از چیزهای با ارزش مثل خاطرات ما نیز باید به شیوه‌ای نگهداری شوند. یکی از شیوه‌های حفاظت از این یادگارها که در قالب عکس، نقاشی، پرتره و غیره تجلی پیدا می‌کند نگهداری آنها در قاب است.

موضوع این مسابقه "طراحی قاب برای تصاویر، عکس، آیینه روی میز، دیوارها و زمین طراحی" است. قاب‌ها با هر ماده اولیه مورد نظر هنرمند می‌توانند تولید شود. طرح و فرم کار پس از تکمیل و چاپ روی سی دی یا دی وی دی به صورت الکترونیکی ثبت می‌شود در ضمن ماده اولیه نیز باید معرفی گردد.

هیئت داوران پس از بررسی آثار به نفر اول 10 هزار پوند، نفر دوم 4 هزار پوند و به نفر سوم 3 هزار پوند به عنوان جایزه اهدا می‌کند.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرایط نحوه ارسال آثار حداکثر تا تاریخ 30 سپتامبر 2016 (9 مهرماه 1395) به سایت این رویداد به آدرس: http://www.artzept.com/page/competition/rules.aspx  مراجعه نمایند.

 منبع :‌www.honaronline.ir

نوع مطلب : اخبار نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
تابلوهای نقاشی این روزها در مترو تهران نصب شده‌اند که هرکدام از آنها قیمت‌های میلیون دلاری دارند.

این روزها فضای‌ تبلیغاتی شهر تهران اعم از سازه‌هایی که در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها هستند و سازه‌های تبلیغاتی درون شبکه مترو تهران به برپایی رویداد "نگارخانه‌ای به وسعت شهر" اختصاص پیدا کردند تا برای دومین سال پیاپی شهر تهران به گالری بزرگی بدل شود که عموم شهروندان مخاطب آن هستند.

در میان 800 اثری که در رویداد "نگارخانه‌ای به وسعت شهر" از هنرمندان ایرانی و خارجی اکران شده‌اند آثار بسیاری از هنرمندان جهانی حضور دارد که هر کدام علاوه بر چهره تاثیرگذاری که بر عالم هنر داشتند، آثارشان به قیمت‌های چندین میلیون دلاری فروش می‌رود.

آثار هنرمندانی مانند، داوینچی، میکل آنژ، ونگوگ، پیکاسو، رامبرانت، سزان، کاندینسکی، موندریان، مودیلیانی، ماتیس، مونک، گوگن، وازارلی، لوسین فروید، بیکن، مارک روتکو، مارسل دوشان، رنه ماگریت،جاکومتی، کاته‌ کل‌ویتس، آنیش کاپور و .... که آثارشان در این رویداد هنری به نمایش درآمده است.

منبع : www.honaronline.ir

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic