تبلیغات
نمایشگاه شناخت هنر نقاشی - مینیمالیسم چیست؟
 
نمایشگاه شناخت هنر نقاشی
" هنر جهانی مدیون سرزمین ماست." مقام معظم رهبری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شیما بختیاری
نویسندگان
نظرسنجی
میزان رضایت شما از وبلاگ در چه سطحی است؟
ساده گرایی یا مینیمالیسم یک مکتب  هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده وخالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است. سادگی موضوعات و بیان آنها به فرم خاص مثل اشکال هندسی مشخصه ی این سبک است.و مینیمالیسم را عموما جنبشی در مخالف با اکسپرسیونیسم انتزاعی می دانند، جنبشی که بر هنر دهه 50 حکمفرما بود.
هنر آ،بی،سی هنر خشک و سرد،هنر طرد کننده سازه های اولیه وهنر اصیل از جمله رایج ترین عناوین به کاررفته برای این هنربودند سر انجام به هنر مینیمال بسنده شد.این اصطلاح نخستین بار توسط ریچارد ولیام فیلیسوف هنر انگلیسی در1965 به کار رفت هر چند باید گفت ولیام در مقاله ی خود تحت عنوان هنر مینیمال ضمن ارائه نظریه اش در مورد به حداقل رساندن محتوای هنری آثار بی شمار پنجاه  سال گذشته حتی یک هنرمند را به عنوان  شاهد مثال نیاورد.
جنبه ی قابل توجه دیگر این است که هیچ یک از هنرمندان هرگز با بر چسب هنرمند مینیمال برای آثار خود موافقت نکردند بنابراین جای شگفتی نیست که حتی امروزه هم تعریف منابی از این الاح چه از لحاظ تئوریک و چه از لحاظ زیبایی شنای وجود ندارد.


مینیمالیم آخرین جریان عمده ی مدرنیست ها ات و همه ی آنچه بعد از آن آمده ات را پست مدرنیسم می دانند.
در معماری و کلا در طراحی ها ، مینیمالیسم تحت تاثیر معماران و هنرمندان ژاپنی بود، چرا که این نوع نگرش به طراحی کاملا با نوع دیدگاه سنتی مردم ژاپن جور در می آید.
فلسفه
آنچه می بینید؛
همان چیزیست که می بینید...
زمانی که صحبت از فلسفه در موضوعی مطرح می شود،معمولا نوعی پیچیدگی و ابهام در ذهن افراد در رابطه با آن موضوع نقش می بندد. البته نمی تواندگفت که معنای فلسفه پیچیدگی و ابهام است.ولی به هر حال این ذهنیتی است که به افراد در مواجه با واژه هایی از این دست القا می شود.
مینیمالیسم یک مکتب هنری خالی از پیچیدگی های فلسفی ویا شبه فلسفی است.ویژگی این هنر که موجب شده چنین برداشتی از فلسفه ی آن به وجود آید، استفاده از المان های اصلی و ضروری و حذف سایر چیزهایی است که ممکن است بار تجملاتی داشته باشد.
مینیمالیسم در فلسفه معتقد است که معدود نیازهای انسانی برای زندگی کافی است. افرادی که پیرو اینگونه تفکری هستند، در سادگی زندگی می کنند و ساده تر از دیگران می توانند خود را خوشبخت احساس کنند.رهبران این سبک از فلسفه همواره پیروان خود را تشویق می کنند تا از چیزهایی که به آنها بسیار علاقه دارند صرفنظر کنند و یاد بگیرند که در سادگی و نبود مادیات زندگی کنند.
((ساده‌گرایی در هنر مینیمال)) را می‌توان زاییده هنرمندان روس دوره پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که فرمالیسم و ساختارگرا بودند و به خلاصه‌نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید»ش. تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۶۰ بر هنرمندان اروپا و امریکا مانند مجموعه تابلوهای تماما سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک‌رنگ ایو کلین، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذاشت و به نوع دیگری بر کارهای میناکاری روی مس رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک‌رنگ بود، تاثیر گذاشت. این رویکرد پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. و به سرعت به یک جنبش هنری تازه تبدیل شد که بیشتر با خلق آثار سه بعدی (به جای دو بعدی) همراه بود. جریان اصلی جنبش ساده‌گرای آمریکایی را می‌توان در آثار تونی اسمیت، دانالد جاد، کارل آندره، دان فلاوین، رابرت موریس، سول لوویت، جان مک کراکن دانست.
ساده‌گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب‌بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می‌توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. آثار هنرمندان ساده گرا گاه کاملاً تصادفی پدید می‌آمد و گاه زاده شکل‌های هندسی ساده و مکرر بود. ساده‌گرایی نمونه‌ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است: Less is more (کم زیاد است).
این جمله که خود شالوده ی مدرنیسم است، به این مطلب اشاره می کند که مینی مالیسم در مدرنیسم ریشه دارد و اغلب به عنوان عکس العملی دربرابر اکسپرسیونیسم انتزاعی تفسیر می شود که پلی به سمت پست مدرن می زند.
هنر به ندرت در فضای خالی از تئوری مطرح می شود و رشد می کند. مینیمال آرت همچون هنر اصیلی فرزند زمانه ی خودش بود ومانند پاپ آرت، آگاهانه یا ناآگااهانه واقعیت جامعه ی آمریکایی دهه 1960 را بازتاب می داد،جامعه ای که دگرگونی تند و رادیکالی را از سر می گذرانید. هنگامی که آثار مجسمه ای مینیمال برای نخستین بار در 1963 در گالری های نیویورک به نمایش در آمد،ابتدا اکثر منتقدان ادبی برای آنچه می دیدند آمادگی نداشتند چه برسد به مخاطبان عام.
آپ آرت و مینی مال آرت، با گنجانیدن منطق تولید سریالی در درون هنر، شرایط تغییر یافته ی جامعه ی مصرفی سرمایه داری متاخر را بازتاب دادند. آنها فاصله ی میان فرهنگ های عالی، آن طور که در نهادهای مختص به خودش عملی می شد از یک سو، و فرهنگ عامه را که بیشتر به عنوان کلیشه ای، ریشخند یا کنار زده می شد از سوی دیگر کم کردند. همواره قصد آنها انتقاد صریح نبود بلکه برای آنها هنر هنوز هم الگو یا نمونه ای از تغییر معنی می داد.
نقاشان مینیمال بیش از اینکه به احساسات شخصی و بیان آنها علاقه مند باشند، نگاهشان به یک روش منطقی و مفاهیم فیزیک عمومی مانند تصاعدهای ریاضی و جاذبه بود. مینیمالیست ها از خط های راست بسیار استفاده جستند، و استفاده از هنرشان را برای محصولات تجاری ممنوع کردند. این نقاشان سعی بر استفاده حداقلی از رنگ ، وبه کار بردن رنگ های خالص و اصلی در نقاشی های خود .

ساده گرایی در نقاشی را می توان زاییده   هنرمندان روس دوره ی پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست.یک اثر نقاشی مینیمال عموما از اشکال ساده هندسی تشکیل شده است که در آن تعداد بسیار محدودی رنگ مشاهده می شود. مارک روتکو از صاحب سبک های این هنر است او می گوید:من یک نقاش آبستره نیستم و علاقه ای به ارتباط میان رنگ ها و شکل ها ندارم.تنها چیزی که برای من مهم است   بیان احساسات ساده و اولیه انسان در رابطه با سرنوشت، بدبختی،شادی و...است ؛نقاشی باید معجره آسا باشد
 .
فرانک استلا نقاش آمریکایی با نقاشی هایی که با راه های باریک می کشید،و تاریخ قدیمی ترین نمونه آنها به سال 1959 می رسد،کمک بسیاری به تعریف نقاشی مینیمال کرد.چندی بعد استلا شکاف هایی را در خط ها ایجاد کرد. استلا گوینده یکی از جملات بسیار معروف مینیمالیست هاست(همان چیزی را می بینید که می بینید.)
طراحی صنعتی:
در طراحی صنعتی از جنبه های دیگر این شعار با این مضمون استفاده می شود: "انجام کار بیشتر با کمترین ها" و یا "کمتر ولی بهتر". از نظر زیبایی شناسی ممکن است در یک اثر از موارد زیر استفاده شود: بازی با نور، استفاده از اشکال پایه هندسی به شکل خط حاشیه، استفاده از تنها یک شکل یا تعداد کمی از اشکال مشابه برای یک طراحی، محصولاتی که از این سبک ساخته شده اند مثل: لامپ، اجاق، پله و ... به این سبک، هنر ABC نیز می گویند. پیت موندریان آثار متعددی در این سبک دارد

هنرهای تجسمی:

کارل آندره-1935
کارل اندره با پافشاری جدی و بر خلاف هنر مندان هم نسلش،اثر خود را ایجاد می کرد و توسعه می بخشید. او در عرض چند سال،از1985 تا 1996 مبانی رویکرد هنری خویش را آشکار ساخت،با مجسمه های چوبی دست ساز کارش را آغاز کرد و به آثار مرتبط با کف فضای نمایش ادامه داد به طوری که این آثار کل فضا و پیرامون آن را در بر می گرفتند.
آندره در مصاحبه ها و اظهارات اولیه اعلام کرد که ((به مجسمه سازی به عنوان مکان)) علاقه مند است. تصور آندره از مجسمه به عنوان مکان می تواند یک ایده ی تاثیر گذار مدرن تلقی شود. هرچند از خصوصیات کهن و باستانی نیز برخوردار است.

 دونالد جود
1928-1994
بسیاری از قوانین حوزه مینیمالیسم را دونالد جود مجسمه ساز آمریکایی، کسی که از طریق مقاله های انتقادیش هم به اندازه کارهای هنری اش تأثیرگذار بود، برقرار کرد.
مجسمه های جود با استفاده از اشکال هندسی و به صورت سری ساخته شده است.
بسیاری از کارهایی که تا میانه دهه ۱۹۶۰ انجام داد به صورت سری هایی از مکعب ها و مستطیل های فلزی و پلاستیکی ساخته شده است و بسیاری از آنها توسط رنگی که برای اتومبیل ها استفاده می شود رنگ شده اند. مجسمه های دونالد جود گاهی به دیوار نصب می شد یا مستقیما روی زمین قرار میگرفت. او عقیده داشت حذف کردن پایه ها و وسایلی که به مجسمه مربوط نباشند به ارتباط بیشتر مخاطب با اثر کمک بسیاری می کند.

مینیمالیست های مهم دیگر را سل لویت Sol LeWitt مجسمه ساز آمریکایی –خالق شبکه های سه بعدی سفید رنگ- کارل آندره –کسی که کاشی های فلزی را بدون هیچ شئی اضافه ای مستقیما روی زمین قرار داد- و دن فلاوین -که با لامپ های فلورسنت کار می کرد- تشکیل می دهند.

منابع

لوسی اسمیت، ادوارد. آخرین جنبش‌های هنری قرن بیستم. ترجمهٔ سمیع آذر، علی رضا. چاپ اول. تهران: نظر، ۱۳۸۰.
وود، پُل. هنر مفهومی. ترجمهٔ فرزین، مدیا. چاپ اول. تهران: نشرهنرایران، ۱۳۸۴.
پاکباز، رویین، دایرة المعارف هنر، انتشارات فرهنگ معاصر، تهران ۱۳۸۵،
بارت، جان؛ چند کلمه در باره ی مینی‌مالیسم؛ مریم نبوی‌نژاد؛ فصلنامه زنده رود؛ اصفهان، شمارهٔ ۱۴. ۱۵ و ۱۶.پاییز ۱۳۷۵
http://en.wikipedia.org
http://www.yankodesign.com
http://fa.wikipedia.org
http://www.newdesign.ir
http://www.aftab.ir

 

نوع مطلب : سبك های نقاشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1397/02/10 10:26
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your
efforts and I am waiting for your next post thanks once again.
1396/12/4 05:20
من فقط نمیتوانستم سایت شما را قبل از پیشنهاد این موضوع ترک کنم
من از اطلاعات معمولی که فرد ارائه می دهد بسیار لذت بردم
در بازدید کنندگان شما؟ آیا دوباره به طور منظم برای بررسی در جدید است
پست ها
1396/09/24 18:47
سلام، من سایت خود را با استفاده از Google در حالی که جستجو برای یک سایت را کشف کردم
موضوع قابل مقایسه، وب سایت شما در اینجا بالا آمده، به نظر می رسد عالی است.
من آن را در نشانکهای گوگلم نشانه گذاری کرده ام.
سلام، فقط به وبلاگ شما از طریق Google هشدار داده شد، و واقع شده است که آن را واقعا آموزنده است.

من قصد دارم برای brussels مراقب باشم. اگر این را در آینده ادامه دهید، سپاسگذارم.
بسیاری از افراد دیگر از شما استفاده خواهند کرد
نوشتن به سلامتی!
1396/09/8 00:04
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک طرح جدید در جامعهمان باز میکنیم.
سایت شما با اطلاعات ارزشمند برای کار در اختیار شما قرار داد. شما یک کار مهیج انجام داده اید و کل جامعه ما برای شما سپاسگزار است.
1396/09/6 23:22
یک دست به طور جدی دست به دست می شود
مقالات من ممکن است اعلام کنم این اولین بار من است
صفحه وب خود را تا کنون ملاقات کرده اید؟ با شگفت زده شدم
تجزیه و تحلیل شما ساخته شده برای ایجاد این پست خاص فوق العاده است.
شغل فوق العاده!
1396/09/3 17:39
پست بزرگی به ارسال اینگونه اطلاعات بر روی وبلاگتان ادامه دهید.
من واقعا از آن تحت تاثیر قرار گرفته ام.
هی، تو کار فوق العاده ای انجام دادی من مطمئنا آن را digg آن و برای من بخشی توصیه به دوستان من.
من مطمئن هستم که از این وبسایت بهره مند خواهند شد.
1396/08/14 04:18
خویشاوندان من هر بار می گویند که من وقت خود را در شبکه خالی می کشم، جز اینکه می دانم
با خواندن مطالب دلخواه، هر روز با آن آشنا می شوم.
1396/08/14 02:59
با توجه به این نوشته، من کاملا فکر می کنم این شگفت انگیز است
سایت نیاز بیشتری به توجه دارد من احتمالا دوباره به دیدن بیشتر، برای تشکر از
اطلاعات!
1396/08/11 02:02
برای هر بدن چه می شود، اولین بازدید من از این وبلاگ است؛
این وب سایت از مواد شگفت انگیز و واقعا خوب به نفع شماست
از بازدیدکنندگان
1396/08/11 00:57
سلام در آنجا، وب سایت شما را با استفاده از گوگل در همان زمان به عنوان جستجوی یک موضوع مشابه پیدا کردم، وب سایت شما به اینجا رسید، به نظر می رسد عالی است.
من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.
سلام، به سادگی به وبلاگ خود از طریق Google هشدار داده شد و متوجه شد که واقعا
آموزنده من میخواهم برزیل را تماشا کنم من در مورد شما ادامه خواهم داد
این در آینده است. بسیاری از افراد دیگر ممکن است از نوشتن شما سود ببرند.
به سلامتی!
1396/08/10 22:40
وبلاگ عالی شما در اینجا.. سخت است برای پیدا کردن نوشتن عالی مانند شما
این روزها. من واقعا از افرادی مثل شما قدردانی میکنم
مراقب باش!!
1396/08/10 20:56
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم که من قبل از این وبلاگ بودم اما بعد از مرور برخی از موارد
من متوجه شدم این برای من جدید است. به هر حال، من واقعا خوشحالم
من آن را پیدا کردم و من نشانه گذاری و چک کردن اغلب!
1396/08/9 19:16
هیا من برای اولین بار اینجا هستم من در این هیئت مدیره و من در پیدا کردن آن واقعا مفید و کمک کرد
من خیلی زیاد امیدوارم دوباره چیزی فراهم کنم و به دیگران کمک کنم
تو به من کمک کردی
1396/08/8 22:17
من می خواهم از تلاش های شما در پنینگ این وبلاگ تشکر کنم.
من امیدوارم که پست های وبلاگ شما در آینده در رتبه های بالا قرار بگیرد
همچنین. در واقع، توانایی های نوشتن خلاق من را تشویق می کند که وب سایت خود را در حال حاضر پیدا کنم
؛)
1396/07/30 19:35
بسیار! این یک پست فوق العاده عالی بود. خیلی ممنون از ارائه این اطلاعات.
1396/06/20 12:39
ما وبلاگ خود را کاملا دوست داریم و اکثریت پست های شما را به آنچه می خواهیم می رسانیم
دقیقا من دنبالش هستم آیا نویسندگان مهمان را برای نوشتن پیشنهاد می دهید؟
محتوا در مورد شما؟ من فکر نمیکنم که پست بزنم یا بیشتر در مورد آن توضیح دهم
موضوعاتی که در اینجا می نویسید باز هم، وبلاگ عالی!
1396/06/20 11:57
با تشکر از شما برای نوشتن خوب این در واقع یک حساب سرگرمی بود
آی تی. نگاهی به پیشرفت های بیشتر از شما لذت بخش تر!
با این حال، چگونه می توانیم ارتباط برقرار کنیم؟
1396/06/20 10:54
من بلافاصله وبلاگ می نویسم و ​​واقعا از اطلاعات شما تشکر می کنم. این مقاله دارد
واقعا علاقه من را به خود جلب کرد. من می خواهم به وبلاگ شما توجه کنم
و نگه داشتن چک برای جزئیات جدید در مورد یک بار در هفته. من هم به RSS خوراک شما مشترک هستم
1396/06/20 09:48
وای که عجیب بود من فقط یک نظر فوق العاده طولانی نوشتم اما پس از کلیک روی ارسال نظر من نمایش داده نشد.
Grrrr... خوب من همه چیز را دوباره نوشتن نمی کنم. به هر حال، فقط می خواستم بگم وبلاگ عالی!
1396/06/20 01:19
مقالات کافی برای جذب بازدیدکنندگان برای پرداخت سریع بازدید از صفحه وب ضروری است، این چیزی است که
این صفحه وب ارائه می دهد.
1396/05/12 22:39
Great article, exactly what I wanted to find.
1396/05/10 22:09
Have you ever thought about including a little
bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental
and everything. But think about if you added some great visuals or
videos to give your posts more, "pop"! Your content is
excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the
best in its field. Awesome blog!
1396/03/2 00:10
I'm curious to find out what blog system you're using? I'm having some small security
problems with my latest website and I'd like to find
something more secure. Do you have any recommendations?
1396/02/22 00:42
At this moment I am going to do my breakfast,
once having my breakfast coming over again to read
additional news.
1396/01/24 00:25
Asking questions are actually good thing if you are not understanding something totally, but this piece of writing gives fastidious understanding yet.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :